PREČO MASÍVNY DUB?

WHY SOLID OAK?

Prečo masívny dub?

Jedným z najodolnejších materiálov bežne dostupných na výrobu nadčasového nábytku je dubové drevo. Medzi jeho hlavné prednosti patrí tvrdosť, pevnosť a húževnatosť. Zo všetkých miestnych drevín má najdlhšiu životnosť, odoláva poveternostným vplyvom, ako aj striedaniu vlhkých a suchých podmienok. Preto sa z dubu vyrábali sudy, mlynské kolesá a dokonca aj pilóty na mosty. Kvôli všetkým týmto vlastnostiam je dub už po stáročia obľúbenou voľbou výrobcov nábytku.

Estetickou výhodou dubového dreva je jeho farebná vyváženosť a bohatá, ale neprevládajúca kresba. Výrobcovia jeho vzhľad ešte zvýrazňujú tým, že používajú iba jadrové drevo, ktoré tvorí akúsi chrbtovú kosť kmeňa. Takýto nábytok sa preto vyznačuje minimalistickým, jednotným dizajnom. Napríklad hrča v našom dreve môže mať iba priemer, ktorý sa dá skryť pod malíčkom ruky.

Svedok doby

Nástup nábytku z masívu akoby do domácnosti pribudol nový člen. Dubový stôl starne s celou rodinou a zaznamenáva všetky etapy svojho života. Dôstojne ponesie detské hry, jedlá a spomienky na párty s rozliatym červeným vínom. Drevo však potrebuje povrchovú úpravu, aby zostalo nepoškodené čo najdlhšie.

Ako sa najlepšie starať o drevo

Môže sa zdať, že najjednoduchším spôsobom je zvoliť si lakované drevo, no tým sa úplne prírodný materiál pochová pod vrstvou umelých látok. Výhodou tejto úpravy je dlhodobá 'konzervácia' dreva, o ktoré sa netreba ďalej starať. Nevýhodou je strata prirodzenosti dreva a náročnosť opravy prípadných poškodení. Kompletne nalakovaný povrch nie je možné v domácich podmienkach lokálne opraviť a je nevyhnutné úplné prebrúsenie.

Druhou možnosťou je impregnácia masívneho dreva prírodnými olejmi a voskami. Výhodou povrchového olejovania je aj možnosť opravy drobných poškodení v domácom prostredí. Poškodené miesto stačí jemne prebrúsiť v smere vlákna, očistiť od prachu a preolejovať. Vosk stvrdne a nábytok je ako nový.

Ale prístup Javoriny ide ešte o krok ďalej, je to prírodná liečba na báze olejov a voskov.

Na najviac namáhané časti nábytku, ako sú stolové dosky,  sa vo výrobe aplikuje povrchová úprava,  ktorá je šetrná k životnému prostrediu a zároveň veľmi odolná voči  tekutinám a agresívnym potravinám ako červené víno, káva, čokoláda či cvikla. 

Mohlo by sa vám páčiť

  • How to place a bed correctly?

    Ako správne umiestniť posteľ?

    Či už prerábate svoju súčasnú spálňu, premýšľate nad kúpou novej postele, alebo sa sťahujete do nového domu, rozhodnutie kam umiestniť posteľ môže byť jednoduché, no nie vždy správne.  Existuje viacero...

  • Colourful season

    Sezóna farieb

    V posledných lúčoch babieho leta sme sa rozhodli vdýchnuť Javorine nové farby. Všetci túžime zachytiť tieto teplé okamihy, aby sa stali trvalou súčasťou našich domovov, aby nás nabíjali energiou a...